CSúCSTECHNOLóGIáS LöVéSZ PáNCéLOSOKKAL GYAKORLATOZNAK A KATONáK HóDMEZőVáSáRHELYEN

A Lynx, magyar nevükön Hiúz járművek beszerzéséről és itthoni gyártásáról Magyarország 2020-ban állapodott meg Németországgal: összesen 218 darabbal szerelik fel a Magyar Honvédséget, ebből 172-t Zalaegerszegen gyártanak le.

A gyakorlatozáshoz Németországban gyártott Lynxeket használnak. Amitől ezek a kívül-belül csúcstechnológiás lövész páncélosok különlegesek: rengeteg érzékelő szenzorral rendelkeznek. Egy harckész Hiúz tömege 45 tonna, és 1140 lóerős motor mozgatja. Hatótávja eléri a 450 kilométert, a sebessége 65km/h, hátramenetben pedig 35 km/h is lehet.

A Lynx KF-41-ek a korábban használt BTR-eket váltják ki. Ennyire fejlett harci gépe a lövész katonáknak eddig még nem volt, hangsúlyozta Tóth Péter hadnagy, az MH Kinizsi Pál 30. Páncélozott Gyalogdandár, 1. Gránátos Zászlóalj, századparancsnok helyettese.

"Annyira modern az optika, annyira modern maga a toronynak a hajtása, a tűzvezető rendszer, illetve amit kiemelnék még, az éjszakai képessége. Rendelkezik termáloptikával, ez a régi BTR-einkben nem volt, ott régiféle infrás éjjellátó optika volt. Ezzel sokkal távolabb, sokkal tisztábban lehet látni a célokat" - fogamazott.

A Lynx kialakításánál az egyik alapvető szempont a védelem volt. A homlokpáncélzat a 30 milliméteres gépágyú lövedékeinek is ellenáll. A magyar Hiúzokat a StrikeShield aktív védelmi rendszerrel is felszerelik, ami képes észlelni a jármű ellen indított rakétákat, gránátokat, és megfelelő távolságból saját rombolótöltetet indítva megsemmisíteni azokat.

2024-04-19T13:13:10Z dg43tfdfdgfd